Skip to content

119 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1889

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2007

Property Information

Block7804
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
58%
Improvement Value:$223,600
42%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,888-0.6%
2024$11,963+40.1%
2023$8,540-0.4%
2022$8,572+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1889