Skip to content

25 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block12307
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,700
49%
Improvement Value:$294,500
51%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867-0.6%
2024$12,947+40.1%
2023$9,242-0.4%
2022$9,277+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5602, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1880