Skip to content

749 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block7902
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C1-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
22%
Improvement Value:$349,600
78%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008-0.6%
2024$10,071+40.1%
2023$7,189-0.4%
2022$7,216+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0