Skip to content

747 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block7902
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
17%
Improvement Value:$384,700
83%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,350-0.6%
2024$10,415+40.1%
2023$7,435-0.4%
2022$7,462+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3799, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1900