Skip to content

565 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block7903
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-O-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
28%
Improvement Value:$494,000
72%
Total Assessment$681,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,225-0.6%
2024$15,320+40.1%
2023$10,936-0.4%
2022$10,977+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 528Recorded5/24/2016