Skip to content

637 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 25, 1996

Property Information

Block8001
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-FC-O-1U
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
20%
Improvement Value:$540,300
80%
Total Assessment$675,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,079-0.6%
2024$15,174+40.1%
2023$10,832-0.4%
2022$10,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5021, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1880