Skip to content

22 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2005

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block7903
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
40%
Improvement Value:$487,600
60%
Total Assessment$812,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,145-0.6%
2024$18,259+40.1%
2023$13,034-0.4%
2022$13,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 7602, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2005