Skip to content

83 Oakland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block5702
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
33%
Improvement Value:$493,100
67%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,370-0.6%
2024$16,473+40.1%
2023$11,759-0.4%
2022$11,803+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 7753, Page 190