Skip to content

3648 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 11, 2009

Property Information

Block801
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
56%
Improvement Value:$142,000
44%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204-0.6%
2024$7,249+40.1%
2023$5,175-0.4%
2022$5,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8570, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1870