Skip to content

1167 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2004

Property Information

Block801
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
16%
Improvement Value:$765,600
84%
Total Assessment$915,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,448-0.6%
2024$20,576+40.1%
2023$14,688-0.4%
2022$14,743+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902