Skip to content

3652 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block801
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
37%
Improvement Value:$297,300
63%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,479-0.6%
2024$10,545+40.1%
2023$7,528-0.4%
2022$7,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 9141, Page 92Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3781, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1900