Skip to content

16 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block803
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$327,700
59%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,342-0.6%
2024$12,419+40.1%
2023$8,865-0.4%
2022$8,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 9879, Page 919Recorded2/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1905