Skip to content

40 Irving St.(Block 803 Lot 45)Jersey City, NJ 07307

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block803
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,398-0.4%
2022$7,425+4.5%
2021$7,102+3.5%
2020$6,863-26.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft3,188DeedBook 9655, Page 245Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft3,188DeedBook 9655, Page 935Recorded4/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 9514, Page 178NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/14/2020