Skip to content

1138 Summit Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block803
Lot50
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-C-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage751
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,529-0.6%
2024$4,557+40.1%
2023$3,253-0.4%
2022$3,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft751DeedBook 9245, Page 796Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8333, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900