Skip to content

1144 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block803
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,563+39.5%
2024$17,610+40.1%
2023$12,571-0.4%
2022$12,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 8800, Page 582