Skip to content

35 Poplar St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block803
Lot9
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$282,100
79%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974+52.9%
2024$5,215+40.1%
2023$3,723-0.4%
2022$3,737+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 9819, Page 866NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/3/2024

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8708, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1915