Skip to content

37 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block804
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
56%
Improvement Value:$145,000
44%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369-0.6%
2024$7,415+40.1%
2023$5,293-0.4%
2022$5,313+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900