Skip to content

45 Irving St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block804
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$265,800
78%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610-0.6%
2024$7,658+40.1%
2023$5,466-0.4%
2022$5,487+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890