Skip to content

3604 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 2, 1991

Property Information

Block805
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,300
50%
Improvement Value:$223,100
50%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879-0.6%
2024$9,941+40.1%
2023$7,096-0.4%
2022$7,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4363, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1963