Skip to content

79 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1937

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block8201
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage1,588
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
50%
Improvement Value:$185,000
50%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273-0.6%
2024$8,325+40.1%
2023$5,943-0.4%
2022$5,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5620, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1937