Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
103 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2007
Property Information
Block8201
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82
Building Details
Building Class---
Description2S-F-D-1U-1C-H
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.02
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$66,500
20%
Improvement Value:$273,000
80%
Total Assessment$339,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,581 | -0.6% |
| 2024 | $7,629 | +40.1% |
| 2023 | $5,446 | -0.4% |
| 2022 | $5,466 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.