Skip to content

576 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1884

Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block8201
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-O-D-4U-H
Dwellings4
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
25%
Improvement Value:$487,700
75%
Total Assessment$650,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,519-0.6%
2024$14,610+40.1%
2023$10,429-0.4%
2022$10,468+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1884