Skip to content

34 Court House Pl.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1937

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block8205
Lot14
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,067
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$223,800
74%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784-0.6%
2024$6,826+40.1%
2023$4,873-0.4%
2022$4,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,067DeedBook 9521, Page 193Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8525, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1937