Skip to content

324 Baldwin Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block8205
Lot2
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$235,800
75%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052-0.6%
2024$7,096+40.1%
2023$5,065-0.4%
2022$5,084-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9638, Page 970Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9405, Page 283Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 8564, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1900