Skip to content

368 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block9802
Lot25
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage751
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$378,500
79%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,685-0.6%
2024$10,752+40.1%
2023$7,675-0.4%
2022$7,704+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft751DeedBook 8949, Page 674Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 8949, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1900