Skip to content

47 Washburn StJersey City, NJ 07306

Built 1890
Other Exempt

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block8205
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$31,521+40.1%
2023$22,501-0.4%
2022$22,585+4.5%
2021$21,603+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 9854, Page 135NU CodePartial parcel (6)Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,962DeedBook 9846, Page 68NU CodePartial parcel (6)Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$1,665,000

From:

To:

Sq Ft3,962DeedBook 9849, Page 87Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

DeedBook 9143, Page 236Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$941,552

From:

To:

DeedBook 8888, Page 78Recorded1/7/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7493, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1890