Skip to content

550 Newark Ave.(Unit C8308)Jersey City, NJ 07306

Built 1992
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$280,701
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block8206
Lot24
QualifierC8308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building ClassC0908
Description5S-BT-30UCEH(30
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
29%
Improvement Value:$170,700
71%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332-0.6%
2024$5,366
Property History

Property Sale

Sale
$280,701
DeedBook 8987, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1992