Skip to content

550 Newark Ave.(Unit C8501)Jersey City, NJ 07306

Built 1992
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,804,400
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block8206
Lot24
QualifierC8501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class1
Description5S-BT-30UCEH(30
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,700
29%
Improvement Value:$1,072,300
71%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705
Property History

Property Sale

Sale
$2,804,400
DeedBook 8686, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1992