Skip to content

558-560 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block8206
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings4
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,300
35%
Improvement Value:$691,200
65%
Total Assessment$1,062,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,726-0.6%
2024$23,874+40.1%
2023$17,043-0.4%
2022$17,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 998Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5758, Page 98