Skip to content

350 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2012

Property Information

Block8501
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description5S-CB-FACILITY
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,965,700
50%
Improvement Value:$4,934,300
50%
Total Assessment$9,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$221,067-0.6%
2024$222,453+15.6%
2023$192,480-0.4%
2022$193,200+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002