Skip to content

525 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block8501
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description5S-CB-NURS-HOME
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,682,000
59%
Improvement Value:$5,318,000
41%
Total Assessment$13,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$290,290-0.6%
2024$292,110-18.9%
2023$360,056-0.4%
2022$361,403+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989