Skip to content

340 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1907

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block8503
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,507
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
49%
Improvement Value:$538,900
51%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,447-0.6%
2024$23,594+20.3%
2023$19,612-0.4%
2022$19,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9230, Page 196Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 8056, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1907