Skip to content

49 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1,285,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block7905
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,504
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
29%
Improvement Value:$663,500
71%
Total Assessment$932,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,823-0.6%
2024$20,953+40.1%
2023$14,957-0.4%
2022$15,013+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,285,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 9829, Page 658NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$976,999

From:

To:

DeedBook 9223, Page 626Recorded7/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1905