Skip to content

339 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block8503
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1S-F-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
93%
Improvement Value:$15,000
7%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024-0.6%
2024$5,056+40.1%
2023$3,609-0.4%
2022$3,623+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9018, Page 937Recorded1/22/2015