Skip to content

79 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 17, 2005

Property Information

Block4901
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-C2R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
64%
Improvement Value:$94,500
36%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938-0.6%
2024$5,975+40.1%
2023$4,265-0.4%
2022$4,281+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7575, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1880