Skip to content

233 Brunswick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1932

Last Sale Price
$1,065,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block8504
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,129
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,500
59%
Improvement Value:$433,700
41%
Total Assessment$1,051,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,357-0.6%
2024$22,497+40.1%
2023$16,059-0.4%
2022$16,119+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,065,000

From:

To:

Sq Ft3,129DeedBook 9731, Page 506Recorded3/2/2023

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 743Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5335, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1932