Skip to content

225 Brunswick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$593,000
Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block8504
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,676
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,700
62%
Improvement Value:$330,000
38%
Total Assessment$867,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,376-0.6%
2024$19,497+40.1%
2023$13,918-0.4%
2022$13,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$593,000
DeedBook 8563, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1884