Skip to content

231 Twelfth St.Jersey City, NJ 07310

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block8603
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description1S-M-CB-SERV-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,839,000
85%
Improvement Value:$485,900
15%
Total Assessment$3,324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,826-0.6%
2024$70,264+40.1%
2023$50,157-0.4%
2022$50,345+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001