Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0116)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jan 14, 2018

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0116
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC1150
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,150
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$527,100
84%
Total Assessment$627,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003-0.6%
2024$14,091+40.1%
2023$10,059-0.4%
2022$10,096+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9276, Page 958Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 9276, Page 968

Property Sale

Sale
$29,600
DeedBook 9134, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1900