Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0118)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0118
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC1131
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$507,800
84%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572-0.6%
2024$13,657+40.1%
2023$9,749-0.4%
2022$9,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 9562, Page 84Recorded5/15/2021

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9562, Page 84

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 9065, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1900