Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0207)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0738
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage738
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$388,800
80%
Total Assessment$488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915-0.6%
2024$10,983+40.1%
2023$7,840-0.4%
2022$7,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft738DeedBook 9512, Page 181Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft738DeedBook 9268, Page 705Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 8205, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1900