Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0318)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0318
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0710
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$331,300
77%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,631-0.6%
2024$9,691+40.1%
2023$6,918-0.4%
2022$6,944-9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3382, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1900