Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0320)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0320
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0652
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage652
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$269,700
73%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255-0.6%
2024$8,307+40.1%
2023$5,930-25.4%
2022$7,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft652DeedBook 9599, Page 124Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7064, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1900