Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0420)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0420
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0652
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage652
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$284,400
74%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584-0.6%
2024$8,637+9.1%
2023$7,919-0.4%
2022$7,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft652DeedBook 9588, Page 147Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9588, Page 147

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6057, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1900