Skip to content

260.5 Ninth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block8605
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description3ST-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$618,700
61%
Improvement Value:$395,900
39%
Total Assessment$1,014,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,656-0.6%
2024$22,798+40.1%
2023$16,274-0.4%
2022$16,335+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 9066, Page 313Recorded9/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890