Skip to content

181 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block8606
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-CB&B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
70%
Improvement Value:$285,000
30%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+9.1%
2023$19,562-0.4%
2022$19,636+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9019, Page 464Recorded1/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1984