Skip to content

321 Tenth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1995

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block8606
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
78%
Improvement Value:$171,000
23%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,971-0.6%
2024$17,077+13.7%
2023$15,013-0.4%
2022$15,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft1,312DeedBook 9649, Page 702Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7119, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1995