Skip to content

212 Ninth St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block8803
Lot13
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building ClassC1197
Description4S-B-D-7U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$614,900
86%
Total Assessment$714,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,964-0.6%
2024$16,064+40.1%
2023$11,467-0.4%
2022$11,510+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920