Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0505)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage943
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$582,200
85%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,234-0.6%
2024$15,329+40.1%
2023$10,942-0.4%
2022$10,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 9309, Page 313Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9092, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1850