Skip to content

216 Ninth St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block8803
Lot15
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building ClassC0792
Description4S-B-D-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$354,900
78%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158-0.6%
2024$10,222+40.1%
2023$7,297-0.4%
2022$7,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000
Sq Ft792DeedBook 9543, Page 345Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 7812, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920